piątek, 15 lutego 2013

Graficzne techniki plastyczne




Monotypia, technika graficzna płaska, polegająca na wykonywaniu barwnej kompozycji wolno schnącymi farbami olejnymi lub drukarskimi, na płycie metalowej lub szklanej i odciskaniu na zwilżonym papierze. Monotypia pozwala na uzyskanie tylko jednej odbitki. Niektórzy twierdzą że monotypia graficzna, to ta,  w której odbitkę uzyskuje się poprzez rysowanie na odwrocie przyłożonego do rozprowadzonej farby papieru.





Praca ucznia




Kalkograf Ta technika polega na odbijaniu przygotowanych kompozycji z kartonu, sznurków, tektury falistej i innych materiałów o ciekawej fakturze z wykorzystaniem kalki maszynowej.Na przygotowaną kompozycję (np. ułożone na gazecie zasuszone liście) nakładamy arkusz kalki maszynowej (stroną z farbą ku dołowi), arkusz gazety (aby zbytnio nie zabrudzić żelazka) i prasujemy średnio gorącym żelazkiem. Następnie ściągamy kalkę z gazetą, nakładamy na zafarbowane kalką liście czystą kartkę papieru i ponownie prasujemy żelazkiem. Na kartce odbiją nam się liście i tło z kalki. Jeżeli nie chcemy tła, zafarbowane liście przekładamy na czysty papier (stroną z farbą ku górze), nakrywamy drugą kartką i prasujemy. Im więcej kalki wprasujemy wcześniej w liście, tym ciemniejsza będzie odbitka.

Istnieje wiele sposobów druku z kalką – możemy także na przygotowanej kompozycji położyć kalkę stroną kalkującą ku górze, nakryć ją papierem rysunkowym, przykryć gazetą (dla zabezpieczenia żelazka) i przeprasować. Można także położyć kalkę na kompozycji, tak jak w przypadku pierwszego sposobu, przeprasować ją i ściągnąć, a następnie przełożyć kalkę z odbitym na niej wzorem na kartkę papieru i przeprasować (przy tym sposobie zmniejszamy temperaturę żelazka) – wzór z kalki przeniesiony zostaje na papier.





Praca ucznia


Praca ucznia


Linoryt Linoryt jest techniką stanowiącą właściwie skromniejszą wersją techniki drzeworytniczej. Zasady pracy są takie same, lecz wzór zamiast w drewnianym klocku wycina się w płytce z linoleum. Efekt końcowy przypomina zazwyczaj drzeworyt wycięty w miękkim drewnie. Na powierzchnię płytki nanosi się rysunek, a później wycina za pomocą różnego rodzaju noży i dłutek. Aby uzyskać czarny rysunek na białym tle, trzeba pogłębić całe tło pozostawiając wypukłe linie rysunku. Dla uzyskania odwrotnego efektu - białego rysunku na czarnym tle - wystarczy pogłębić linie rysunku i pozostawić wypukłe tło. Wypukłe części płytki pokrywa się farbą drukarską, nakłada papier i odbija na prasie ręcznej. Jeśli nie ma prasy można wykonać odbitkę mocno pocierając położony na linoleum papier, np. łyżką





Praca ucznia

6 komentarzy:

  1. Gratuluję pomysłu na bloga. Super opracowanie i ciekawe propozycje. Niektóre z nich chętnie już wykorzystuję w pracy z dziećmi, ale jestem pewna, że obserwując tego bloga jeszcze wiele się nauczę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szczegółowe opisy technik plastycznych oraz piękne prace dają inspiracje do tworzenia własnych dzieł.

    OdpowiedzUsuń
  3. Plastyka w ogóle jest bajerancka w przekazie - blog fajny

    OdpowiedzUsuń
  4. Kalkograf - świetna technika, wypróbowałam ją ostatnio na zajęciach z dzieciakami. Były zachwycone:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń